Bóle głowy są nie tylko ważnym problemem zdrowotnym, ale również istotnym problemem społecznym. Ból głowy, jako objaw jest elementem wielu jednostek chorobowych oraz może być wynikiem pierwotnej dysfunkcji osteopatycznej (somatycznej) w obrębie różnych struktur. Stąd wynikają nie tylko problemy leczenia, ale głównie nastręcza to kłopot w zdiagnozowaniu przyczyny bólu i zaproponowania odpowiedniego leczenia.
Różnicowa diagnostyka osteopatyczna zawiera się w trzech elementach:
Pierwotna dysfunkcja somatyczna z punktu widzenia osteopatii, która może być przyczyną bólu głowy, może dotyczyć szkieletu, stawów, struktur mięśniowo-powięziowych, naczyń, układu limfatycznego, endokrynologicznego czy układu neurologicznego. Sposób, w jaki dochodzi do osteopatycznej diagnostyki różnicowej w przypadku określania przyczyn nie tylko bólów głowy można opisać poprzez parametry dotyczące ruchomości oraz kryteria zawierające się w słowie „TART”.
Parametry ruchomości:
Osteopatyczne kryteria diagnostyczne zawierające się w słowie TART:
Tissue texture- konsystencja/tekstura tkanki,
Abnormality/asymmetry- nieprawidłowość/asymetria,
Restriction of motion- ograniczenie ruchomości,
Tenderness- wrażliwość, tkliwość.
W przypadku poszukiwania przyczyn problemów stosowane testy diagnostyczne możemy sklasyfikować w pięciu klasach:
I-Ogólne wrażenie, ocena;
II Regionalne badania ruchu, różnych struktur;
III-Ustawienie punktów odniesienia, topograficznych;
IV- Tkanki powierzchowne i głębokie, ocena;
V-Lokalna odpowiedź na wprowadzony ruch na poziomie różnych tkanek.
Dodatkowo w podejściu Medycyny Osteopatycznej łączy się różne specjalności Medycyny klasycznej korzystając z jej doświadczeń i protokołów diagnostycznych. Dopiero informacja z tych wszystkich kierunków pozwala na postawienie rozpoznania różnicowego.