Reh-Med Dorota i Michał Binieccy

OSTEOPATIA

Osteopatia to swoisty system diagnozowania i leczenia manualnego, który kładzie nacisk na rozwiązanie problemów związanych z zaburzeniami funkcjonalnymi organizmu człowieka, w celu przywrócenia pełnego zdrowia. Zabiegi mają za zadanie likwidację ogólnych dysfunkcji ruchomości w obrębie stawów i tkanek mających wpływ na pojawienie się choroby lub jej podtrzymanie.

Medycyna osteopatyczna sięga swoimi korzeniami XIX wieku. Twórcą metody był lekarz Andrew Tylor Still (1828-1917) . W tamtych czasach leczenie  było brutalne i nieskuteczne, kończyło się często śmiercią. Still będąc niezadowolony z metod i efektów leczenia postanowił odrzucić konwencjonalną medycynę i zaczął szukać nowych rozwiązań. Prowadząc liczne badania na zwłokach Indian zgłębiał swoją wiedzę na temat anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Doszedł do wniosku, że większość chorób bierze się z nieprawidłowości krążenia płynów w organizmie w wyniku ucisku przez kości i tkanki. Still uważał, że po zlikwidowaniu wszelkich przeciążeń, zaburzeń struktury, organizm będzie sam potrafił poradzić sobie z chorobą.

Najważniejsze założenia filozoficzne to:

  • ciało jest całością,
  • istnieje bezpośredni związek miedzy strukturą i funkcją,
  • organizm człowieka posiada mechanizm samoregulacji i samo leczenia.

Dr Andrew Taylor powołał do życia pierwszą Akademie Medycyny Osteopatycznej w Kirksville (USA) w 1892 roku, szkoląc pierwszych adeptów tej sztuki leczenia. Medycyna Osteopatyczna do Europy przywędrowała w 1917 roku rozwijając się początkowo głównie w Anglii, a następnie we Francji i krajach Beneluxu

Osteopatia ciągle się rozwija i zrzesza coraz większą liczbę terapeutów i szkół na terenie naszego kraju.

Osteopatia nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości człowieka, nie mniej jednak dzięki holistycznemu podejściu do pacjenta i walce z dolegliwościami u źródeł ich powstania przynosi często szybkie i zaskakujące efekty terapeutyczne. Osteopaci nie leczą wyłącznie objawów z którymi zgłasza się pacjent, lecz szukają bezpośredniej przyczyny choroby, poszukują zdrowia i wzbudzają ciało do walki z chorobą. Jest to złożone postępowanie wpływające na funkcjonowanie organizmu oraz na jego strukturę. Doprowadza to do uruchomienia w ciele człowieka wewnętrznych mechanizmów regulujących, adaptacyjnych i regeneracyjnych.

W czasie konsultacji w gabinecie przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka różnicowa mająca na celu znalezienie bezpośredniej przyczyny dolegliwości z którą zjawia się pacjent. Każde wizyta składa się z następujących elementów:

  1. wywiad,
  2. globalna ocena statyki ciała,
  3. ocena funkcjonalna,
  4. badanie palpacyjne,
  5. testy specjalne (ortopedyczne, neurologiczne,…)
  6. postawienie diagnozy i  przeprowadzenie terapii,
  7. zalecenia dla pacjenta odnośnie profilaktyki.

Po przeprowadzeniu diagnozy wprowadzone jest leczenie manualne. Terapeuta dostosowuje techniki tak, aby zabieg był bezbolesny i maksymalnie skuteczny w  zależności od wieku i stanu pacjenta, oraz zgłaszanego problemu oraz planuje dalszy ciąg  leczenia. Jeżeli jest to konieczne terapeuta zaleci konsultacje innego specjalisty lub zleci badania dodatkowe (krwi, moczu, Rtg, MRI, TK i inne)

Ilość wizyt zależy od stanu klinicznego chorego oraz dynamiki dochodzenia do zdrowia. Po zakończeniu terapii pacjent otrzymuje zalecenia odnośnie profilaktyki aby zapobiec nawrotom dolegliwości w przyszłości. Osteopatia może być stosowana u osób w każdym wieku – dzieci, dorośli i osoby starsze.

Więcej informacji:

Wszelkie prawa zastrzeżone, Reh-med, 2018 r.