Osteopatia to swoisty system diagnozowania i leczenia manualnego, który kładzie nacisk na rozwiązanie problemów związanych z zaburzeniami funkcjonalnymi organizmu człowieka, w celu przywrócenia pełnego zdrowia. Zabiegi mają za zadanie likwidację ogólnych dysfunkcji ruchomości w obrębie stawów i tkanek mających wpływ na pojawienie się choroby lub jej podtrzymanie.
Medycyna osteopatyczna sięga swoimi korzeniami XIX wieku. Twórcą metody był lekarz Andrew Tylor Still (1828-1917) . W tamtych czasach leczenie było brutalne i nieskuteczne, kończyło się często śmiercią. Still będąc niezadowolony z metod i efektów leczenia postanowił odrzucić konwencjonalną medycynę i zaczął szukać nowych rozwiązań. Prowadząc liczne badania na zwłokach Indian zgłębiał swoją wiedzę na temat anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Doszedł do wniosku, że większość chorób bierze się z nieprawidłowości krążenia płynów w organizmie w wyniku ucisku przez kości i tkanki. Still uważał, że po zlikwidowaniu wszelkich przeciążeń, zaburzeń struktury, organizm będzie sam potrafił poradzić sobie z chorobą.
Najważniejsze założenia filozoficzne to:
Dr Andrew Taylor powołał do życia pierwszą Akademie Medycyny Osteopatycznej w Kirksville (USA) w 1892 roku, szkoląc pierwszych adeptów tej sztuki leczenia. Medycyna Osteopatyczna do Europy przywędrowała w 1917 roku rozwijając się początkowo głównie w Anglii, a następnie we Francji i krajach Beneluxu
Osteopatia ciągle się rozwija i zrzesza coraz większą liczbę terapeutów i szkół na terenie naszego kraju.
Osteopatia nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości człowieka, nie mniej jednak dzięki holistycznemu podejściu do pacjenta i walce z dolegliwościami u źródeł ich powstania przynosi często szybkie i zaskakujące efekty terapeutyczne. Osteopaci nie leczą wyłącznie objawów z którymi zgłasza się pacjent, lecz szukają bezpośredniej przyczyny choroby, poszukują zdrowia i wzbudzają ciało do walki z chorobą. Jest to złożone postępowanie wpływające na funkcjonowanie organizmu oraz na jego strukturę. Doprowadza to do uruchomienia w ciele człowieka wewnętrznych mechanizmów regulujących, adaptacyjnych i regeneracyjnych.
W czasie konsultacji w gabinecie przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka różnicowa mająca na celu znalezienie bezpośredniej przyczyny dolegliwości z którą zjawia się pacjent. Każde wizyta składa się z następujących elementów:
Po przeprowadzeniu diagnozy wprowadzone jest leczenie manualne. Terapeuta dostosowuje techniki tak, aby zabieg był bezbolesny i maksymalnie skuteczny w zależności od wieku i stanu pacjenta, oraz zgłaszanego problemu oraz planuje dalszy ciąg leczenia. Jeżeli jest to konieczne terapeuta zaleci konsultacje innego specjalisty lub zleci badania dodatkowe (krwi, moczu, Rtg, MRI, TK i inne)
Ilość wizyt zależy od stanu klinicznego chorego oraz dynamiki dochodzenia do zdrowia. Po zakończeniu terapii pacjent otrzymuje zalecenia odnośnie profilaktyki aby zapobiec nawrotom dolegliwości w przyszłości. Osteopatia może być stosowana u osób w każdym wieku – dzieci, dorośli i osoby starsze.
Więcej informacji: