Reh-Med Dorota i Michał Binieccy

Dla pacjenta

9 Paź

Zestaw ćwiczeń dla osób chorych na stwardnienie rozsiane (PDF)

Czym jest ruch dla chorego na SM?
Dlaczego pacjent ma ćwiczyć?
Co pacjent z tego ma, że ćwiczy?
Co może robić sam a czego nie wolno mu robić?

Usprawnianie ruchowe w SM

To pytania jakie zadaje sobie wielu chorych gdy lekarz mówi, że należy ćwiczyć i uczestniczyć zajęciach rehabilitacyjnych. Jest wiele możliwości, ale jak się w nich odnaleźć, gdy przed nami perspektywa dalszego życia z chorobą, niepewnością i czasem brakiem zrozumienia ze strony otoczenia. Będą pojawiały się nowe problemy, z którymi pozostaniem my sami i nasze rodziny.

Z chorobą nieodłącznie związana jest męczliwość, trudność w chodzeniu, skurcze i spastyczność, zburzenia pracy pęcherza moczowego i jelit, obniżenie nastroju, a nawet depresja oraz ból. Który z tych objawów będzie dominował zależy do postaci choroby, od etapu na którym jest pacjent oraz, co ważne od samego pacjenta, od jego zaangażowania w walkę z chorobą, postawy biernej czy aktywnej, chęci, wytrwałości i systematyczności w stosowaniu każdego ruchu jaki jest dostępny i możliwy do wykonania i zastosowania.

Powszechnie znany jest dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na organizm, ale zapominamy o istotnym czynniku jakim jest systematyczne i właściwe jego stosowanie, zwłaszcza dla chorych na SM. Pacjenci nie pozostają bezbronni ani osamotnieni w tej kwestii. Dzięki fizjoterapeutom i terapeutom różnych metod mogą czuć się pewnie i bezpiecznie. Natomiast pacjent w procesie autoterapii bezwzględnie powinien wykonywać wszystkie zalecenia specjalistów. To właściwa kadra specjalistów pomaga dobrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń, określić możliwości chorego oraz pomóc w utrzymaniu sprawności fizycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, Reh-med, 2018 r.