Reh-Med Dorota i Michał Binieccy

Dla pacjenta

8 Paź

Zestaw przydatnych informacji i porad dla osób z niedawno postawioną diagnozą SM (PDF)

Drogi Czytelniku! Trzymasz w rękach ten poradnik zapewne dlatego, że niedawno otrzymałeś diagnozę SM albo właśnie zachorował ktoś z Twoich bliskich. Szukasz informacji, zastanawiasz się co dalej, wydaje Ci się, że jesteś sam ze swoim problemem. Bardzo możliwe, że przeraża Cię to, co się dzieje z Twoim organizmem albo organizmem osoby bliskiej, jesteś zagubiony i trudno Ci odnaleźć się w nowej sytuacji. Publikacja ta ma na celu udzielenie odpowiedzi na kilka dręczących Cię pytań i wskazanie dróg radzenia sobie z chorobą.

Pobierz Poradnik dla osób nowozdiagnozowanych

Przewodnik składa się z pięciu tekstów poruszających różne zagadnienia związane z SM i życiem po diagnozie.

Pierwszy z nich, napisany przez Ewę Osóbkę-Zielińską, psycholog i psychoterapeutkę pracującą m.in. z chorymi na SM, porusza tematykę problemów psychologicznych związanych z chorobą. Pozwoli Ci lepiej zrozumieć emocje i trudności, które możesz przeżywać. Autorka przedstawia w nim również propozycje radzenia sobie z tymi trudnościami, a także garść rad i propozycje przekonań przydatnych do zwiększenia wpływu na swoje życie z chorobą.

Zapewne dotychczas trafiłeś już na sporo informacji na temat stwardnienia rozsianego – od lekarzy, osób postronnych, przeszukując Internet, różne fora itp. Możliwe, że spotkałeś się z wieloma druzgocącymi informacjami nt przebiegu SM i sytuacji osób chorujących. Nie ma jednak reguły przy tej chorobie. Wiele osób żyje kilkadziesiąt lat z SM i doświadcza jedynie kilku jego objawów. Są też osoby, u których nagłe pogorszenie stanu zdrowia wpływa na funkcjonowanie, ale jest to tylko czasowa zmiana, po której wracają do wcześniejszego trybu życia. Wielu osobom pomagają także nowoczesne leki zatrzymujące i modyfikujące przebieg choroby. Rzetelne informacje na temat pochodzenia choroby, jej diagnostyki i leczenia znajdziesz w artykule dr Wojciech Wichy, neurologa od lat zajmującego się w swojej praktyce lekarskiej chorymi na SM.

Trzeci artykuł poświęcony jest zagadnieniu rehabilitacji i ruchu w SM. Aktywność fizyczna, umiarkowane uprawianie sportu pozwala pozostać choremu w dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. O zaletach ruchu i różnych form rehabilitacji pisze w swoim artykule fizjoterapeuta, Michał Biniecki.

O tym, iż diagnoza stwardnienia rozsianego nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z dotychczasowego życia, planów i pasji, pisze Zuzanna Konarska. Autorka – studentka psychologii, przyszły neuropsycholog i bardzo aktywna młoda kobieta – dzieli się swoimi przeżyciami podczas pierwszych miesięcy po diagnozie. Mamy nadzieję, że Jej historia będzie dla Ciebie inspiracją.

Nierzadko osoby z SM, szczególnie młode, aktywne, nie chcą mieć kontaktu z innymi chorymi, przystępować do organizacji działających na ich rzecz, np. PTSR. Chcielibyśmy Cię jednak zachęcić do zapoznania się z rodzajami działalności tego typu organizacji. Możliwe, że któraś z form świadczonego przez nie wsparcia okaże się Tobie przydatna. O organizacjach pomocowych i ich działalności możesz przeczytać w ostatnim rozdziale przygotowanym przez Monikę Staniec, długoletniego pracownika Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Serdecznie zapraszamy do lektury artykułów składających się na publikację. Mamy nadzieję, że lektura Poradnika pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na kilka dręczących Cię pytań. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi kontaktu ze specjalistami znającymi Twoją indywidualną sytuację i do których będziesz miał zaufanie. Wśród specjalistów tych znaleźć się powinni co najmniej takie osoby, jak neurolog, psycholog i fizjoterapeuta.

PTSR Oddział Warszawski

Wszelkie prawa zastrzeżone, Reh-med, 2018 r.